Εργαστήριο Πληροφορικής και Δικτύων ΙΙ (Προγραμματισμού)

Υπεύθυνος  εργαστηρίου

Κωστομανωλάκης Σταύρος

ΠΕ19 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Το Εργαστήριο διαθέτει 13 σύγχρονους Η/Υ (Intel i5 6500, με 8GB RAM) που μπορούν να υποστηρίξουν τις απαιτήσεις των λογισμικών που καλύπτονται στα μαθήματα του Τομέα Πληροφορικής

Το εργαστήριο αυτό καλύπτει τις ανάγκες των εργαστηριακών μαθημάτων του Τομέα Πληροφορικής

Λειτουργικό Σύστημα

Linux Mint 17.1 και Microsoft Windows 10 (μέσω του περιβάλλοντος VirtualBox υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης εικονικών μηχανών  με εναλλακτικό ή εξειδικευμένο λειτουργικό σύστημα)

Προγράμματα  (Software)

• Python 2.7.13 Γλώσσα Προγραμματισμού
  • GreenFoot Περιβάλλον Ανάπτυξης Εφαρμογών Java
  • Android Studio Περιβάλλον Ανάπτυξης Εφαρμογών για Κινητές Συσκευές
  • Logisim Περιβάλλον Προσομοίωσης Εργαστηρίου Λογικής Σχεδίασης
  • Gimp Περιβάλλον Επεξεργασίας φωτογραφίας
  • SoundForge Περιβάλλον Επεξεργασία Ήχου

Υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης και άλλου λογισμικού εφόσον χρειάζεται σε κάποιο γνωστικό αντικείμενο

Εποπτικό software

Netsupport. Για την εποπτεία των υπολογιστών των μαθητών. Μόνο στον υπολογιστή του καθηγητή

AdminSoftware

Deepfreeze. ώστε οι υπολογιστές στην επόμενη επανεκκίνηση να ξεκινάνε όπως αρχικά έχουμε ορίσει εμείς. Ότι και να έχουν κατεβάσει οι μαθητές στον υπολογιστή εκτός από την περιοχή τους και ότι αλλαγές έχουν κάνει στο σύστημα στην επόμενη επανεκκίνηση δεν θα ισχύουν.

Για εποπτικό εξοπλισμό το εργαστήριο διαθέτει πίνακα μαρκαδόρου, βίντεοπροβολέα και επιτοίχια  οθόνη 2×2.  Ο κάθε υπολογιστής διαθέτει έκτος από την βασική σύνθεση του hardware,  ακουστικά και μικρόφωνο για τον κάθε μαθητή.