Εργαστήριο Εφαρμογών Πληροφορικής Ι

Το εργαστήριο αυτό είναι σχεδιασμένο για να μπορεί να υποστηρίξει μαθήματα από άλλους τομείς που χρησιμοποιούν υπολογιστές , όπως το Σχέδιο με Υπολογιστή και η Μηχανογραφημένη Λογιστική

yphresies polumesa 1

Υπεύθυνος  εργαστηρίου

Πρατικάκης Μενέλαος

ΠΕ19 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Το Εργαστήριο διαθέτει 13 Η/Υ με διπύρηνους επεξεργαστές και 2 GB μνήμη RAM και LCD Οθόνες 19″

Λειτουργικό Σύστημα

Microsoft Windows 7 ultimate

Προγράμματα  (Software)

• Autocad 2010. Το γνωστό σχεδιαστικό πρόγραμμα
  • Logistics της Singular
  • PhotoshopCS5.  Επεξεργασία φωτογραφίας
  • SoundForge. Επεξεργασία Ήχου.

Υπάρχει η δυνατότητα αν κάποιος καθηγητής θελήσει να χρησιμοποιήσει  άλλο software το οποίο δεν έχει εγκατασταθεί να το ζητήσει από τον υπεύθυνο εργαστηρίου.

Εποπτικό software

Netsupport. Για την εποπτεία των υπολογιστών των μαθητών. Μόνο στον υπολογιστή του καθηγητή

AdminSoftware

Deepfrezze. ώστε οι υπολογιστές στην επόμενη επανεκκίνηση να ξεκινάνε όπως αρχικά έχουμε ορίσει εμείς. Ότι και να έχουν κατεβάσει οι μαθητές στον υπολογιστή εκτός από την περιοχή τους και ότι αλλαγές έχουν κάνει στο σύστημα στην επόμενη επανεκκίνηση δεν θα ισχύουν.

Για εποπτικό εξοπλισμό το εργαστήριο διαθέτει πίνακα μαρκαδόρου, βίντεοπροβολέα και επιτοίχια  οθόνη 2×2.  Ο κάθε υπολογιστής διαθέτει έκτος από την βασική σύνθεση του hardware,  ακουστικά και μικρόφωνο για τον κάθε μαθητή, 2 σαρωτές (scanner) και μία Videocamera με τρίποδο.