Σεισμός

Ο σεισμός είναι ένα φυσικό φαινόμενο, το οποίο εκδηλώνεται χωρίς σαφή προειδοποίηση, δεν μπορεί να αποτραπεί και παρά τη μικρή χρονική του διάρκεια, μπορεί να προκαλέσει μεγάλες υλικές ζημιές με επακόλουθα σοβαρούς τραυματισμούς και απώλειες ανθρώπινων ζωών.

Τι πρέπει να κάνω πριν, κατά και μετά το σεισμό

Πριν το σεισμό

• Ενημερώνομαι έγκαιρα για τις ενέργειες στις οποίες θα προβώ και τα μέτρα που θα λάβω σε περίπτωση σεισμού.
  • Μαθαίνω τη διαδρομή που θα ακολουθήσω για την έξοδό μου από το κτήριο και τη μετάβασή μου σε προκαθορισμένο, ασφαλές χώρο.
  • Γνωρίζω καλά το ρόλο που μου έχει ανατεθεί.
  • Συμμετέχω ενεργά στις ασκήσεις ετοιμότητας του σχολείου.

Κατά την ώρα του σεισμού

• Δεν πανικοβάλλομαι.
  • Αναζητώ προστασία κάτω από το θρανίο, την έδρα ή άλλα έπιπλα, που υπάρχουν στο χώρο. Με το ένα χέρι προστατεύω το κεφάλι μου και με το άλλο σταθεροποιώ το έπιπλο.
  • Αν δεν υπάρχουν έπιπλα, που μπορούν να προσφέρουν κάλυψη, κουλουριάζομαι στο πάτωμα, μικραίνοντας έτσι τον όγκο του σώματός μου και προστατεύω το κεφάλι με τα χέρια μου.
  • Δεν προσπαθώ να διαφύγω από τα παράθυρα.
  • Δεν βγαίνω στα μπαλκόνια.
  • Δεν χρησιμοποιώ ποτέ τον ανελκυστήρα για διαφυγή.
  • Αν βρίσκομαι έξω, στην αυλή του σχολείου, παραμένω εκεί, αλλά αποφεύγω να στέκομαι κοντά σε τοίχους, στέγαστρα, μπαλκόνια, καλώδια, ηλεκτρικούς πασσάλους ή κοντά σε αντικείμενα που δυνατόν να πέσουν  από τη δόνηση και να με τραυματίσουν.

Μετά το σεισμό

• Εφαρμόζω το σχέδιο εκκένωσης του κτηρίου για μετάβαση στον προκαθορισμένο χώρο συγκέντρωσης.
  • Κατά την έξοδό μου, τοποθετώ την τσάντα μου στο θρανίο, ώστε οι διάδρομοι να είναι ελεύθεροι και προστατεύω το κεφάλι με τα χέρια μου.
  • Σε περίπτωση ελαφρού τραυματισμού, συνεχίζω και αποχωρώ με τους υπόλοιπους συμμαθητές μου στον προκαθορισμένο χώρο συγκέντρωσης.
  • Σε περίπτωση σοβαρού τραυματισμού, παραμένω στο σημείο όπου βρίσκομαι μέχρι να σταλεί βοήθεια.
  • Αν έχω εγκλωβιστεί ή παγιδευτεί κάπου και δεν μπορώ να διαφύγω, προσπαθώ με κάθε τρόπο να δώσω σημεία ζωής, ώστε τα σωστικά συνεργεία να με εντοπίσουν και να ασχοληθούν το ταχύτερο με τη διάσωσή μου.
  • Δεν αγγίζω ηλεκτροφόρα καλώδια ή αντικείμενα που ακουμπούν σ’ αυτά, γιατί υπάρχει κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.
  • Δεν εισέρχομαι σε κτήρια που έχουν υποστεί ζημιές.
  • Αποφεύγω τη χρήση τηλεφώνου, εκτός αν υπάρχει πολύ σοβαρός  λόγος και άμεση ανάγκη για βοήθεια.
  • Αποφεύγω τη διάδοση μη έγκυρων πληροφοριών.