Α’ Βοήθειες στο Σχολείο μας

Το πρώτο 1ο Εργαστηριακό Κέντρο είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την ολοκλήρωση της επιμόρφωσης 10 στελεχών – εκπαιδευτικών του, στις Πρώτες Βοήθειες από πιστοποιημένους εκπαιδευτές του τμήματος Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, συγκεκριμένα τους κυρίους Σταμάτιο Λούρμπα και Γεώργιο Γεωργαλή.

No Images found.

Οι εκπαιδευόμενοι πιστοποιήθηκαν για την εκπαίδευσή τους και είναι έτοιμοι να συνδράμουν στην παροχή Πρώτων Βοηθειών όπου υπάρχει ανάγκη, είτε εντός του σχολικού περιβάλλοντος είτε εκτός αυτού, μέχρι να έρθει εξειδικευμένη βοήθεια. Στόχος του εικοσάωρου προγράμματος εκπαίδευσης ήταν να εκπαιδευτεί το διδακτικό και διοικητικό προσωπικό στις παρακάτω ενότητες:

• Βασικές Αρχές Πρώτων Βοηθειών και Διάσωσης
  • Αντιμετώπιση Τροχαίου Ατυχήματος
  • Βασική Υποστήριξη Ζωής
  • Αιμορραγίες και Τραύματα
  • Μυοσκελετικές Κακώσεις
  • Προβλήματα από την Έκθεση στο Περιβάλλον
  • Επείγοντα Περιστατικά – Φαρμακείο

Χαρακτηριστική ήταν η εκδήλωση ενδιαφέροντος για μετεκπαίδευση των εκπαιδευόμενων αλλά και νέα εκπαίδευση περισσότερων εκπαιδευτικών.