Εξετάσεις Πιστοποίησης των αποφοίτων του «Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας» των ΕΠΑΛ

Την Κυριακή 17/2/2019 πραγματοποιήθηκαν στο 1ο ΕΚ Ηρακλείου οι Εξετάσεις Πιστοποίησης αποφοίτων του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας των ΕΠΑΛ.

Οι εξετάσεις οργανώθηκαν από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π σε 21 εξεταστικά κέντρα σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κομοτηνή, Λάρισα, Ιωάννινα, Κοζάνη, Λαμία, Αγρίνιο, Αμαλιάδα, Καλαμάτα, Ηράκλειο, Χανιά, Ρόδο, Μυτιλήνη, Χίο, Σάμο, Λήμνο και Ικαρία.

Στις εξετάσεις αυτές, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν για δεύτερη φορά από την έναρξη εφαρμογής του νέου θεσμού του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας. Συμμετείχαν 1.700 απόφοιτοι/ες από τις 16 ειδικότητες που λειτούργησαν τη σχολική χρονιά 2017-18 αλλά και των 3 πιλοτικών προγραμμάτων του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας των ΕΠΑΛ.

Οι ειδικότητες του Μεταλυκειακού Έτους- Τάξης Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. για τις οποίες πραγματοποιήθηκαν εξετάσεις πιστοποίησης στο 1ο ΕΚ Ηρακλείου είναι οι παρακάτω:

• Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων
  • Ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις (πιλοτικές τάξεις)
  • Τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής
  • Τεχνικός ηλεκτρολογικών συστημάτων, εγκαταστάσεων και δικτύων
  • Υπάλληλος διοίκησης και οικονομικών υπηρεσιών