Eνημέρωση για θέματα Πρώτων Βοηθειών

Την Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016 στο χώρο του αμφιθεάτρου του 1ου ΕΠΑ.Λ., πραγματοποιήθηκε ενημέρωση για θέματα Πρώτων Βοηθειών από τον κ. Φραγκιαδάκη Δημήτρη, Διασώστη και εκπαιδευτή Α΄ Βοηθειών του Σώματος Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. Η ενημέρωση απευθύνονταν στους μαθητές της Β΄ τάξης του τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας και έγινε στα πλαίσια του εργαστηριακού μαθήματος «Πρώτες Βοήθειες».

• Παρουσιάστηκαν θέματα όπως:
  • Βασική υποστήριξη της Ζωής (Κ.Α.Α.),
  • Χρήση απινιδιστή,
  • Θέση ανάνηψης
  • Αιμορραγίες και τραύματα
  • κλπ

Η συμμετοχή και το ενδιαφέρον των μαθητών που παρακολούθησαν την ενημέρωση ήταν μεγάλη και λύθηκαν αρκετές απορίες για την αντιμετώπιση διαφόρων περιστατικών που μπορούν να συμβούν γύρω μας.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Φραγκιαδάκη, την υπεύθυνη του τομέα κα Αντωναράκη Ανδρονίκη, καθώς και τον κ. Γεωργαλή Γιώργο υπεύθυνο εργαστηρίου και υπεύθυνο Α΄ Βοηθειών του 1ου Ε.Κ. Ηρακλείου, για τη  πραγματοποίηση και το συντονισμό και την οργάνωση  της εκδήλωσης.